راهنمای تحصیل در سوئيس

راهنمای تحصیل در سوئيس

بال سان گشت | 02146291410

با توجه به قرار گرفتن بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در کشور سوئیس، امکان کار همزمان با تحصیل و… هر ساله دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. سوئیس از نظر رفاه اجتماعی در رتبه دوم قرار دارد و با کمترین میزان جرم جزو امن ترین کشورهای دنیا است. از این‌رو، تحصیل در سوئیس به دلیل وجود شاخص‌های رفاه اجتماعی در سطح بالا، آرزوی بسیاری از افرادی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. نکته جالب‌تر اینکه این کشور تمایل زیادی برای جذب دانشجویان خارج از کشور دارد و ۲۱ درصد دانشجویان در سوئیس خارجی هستند.

راهنمای تحصیل در سوئيس

تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهی
در كشور سوئیس‌ آموزش‌ كودكان‌ با دوره‌ آمادگی و به‌ مدت‌ يک تا دو سال‌ آغاز می‌شود. تحصيلات‌ اجباری در استان‌های مختلف‌ متفاوت‌ بوده‌ و از ۶ تا هشت سالگی شروع‌ می‌شود و هشت تا نه سال‌ طول‌ می‌كشد.

طول‌ دوره‌ ابتدايی از چهار تا ۶ سال‌ و دوره‌ متوسطه‌ از ۳ تا ۵ سال‌ است. سپس‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ها (Mittelschulen)، مدارس‌ بازرگانی يا مدارس‌ حرفه‌ای می‌شوند. مدت‌ تحصيل‌ در دبيرستان‌ها دو سال‌ است‌ كه‌ دانش‌آموزان‌ می‌توانند در رشته‌های گوناگون‌ ادامه‌ تحصيل‌ دهند و در نهايت‌ موفق‌ به‌ گرفتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ در رشته‌هايی مانند زبان، رياضيات، اقتصاد يا حقوق‌ شوند. در مجموع‌، طول‌ دوره‌ تحصيل‌ پيش‌ دانشگاهی ۱۳ سال‌ است. شرط‌ ورود به‌ مراكز آموزش‌ عالی دانشگاه‌های سوئیس‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ است.
دانش‌آموزانی كه‌ وارد مدارس‌ بازرگانی يا حرفه‌ای می‌شوند، از دو تا چهار سال‌ به‌ تحصيل‌ می‌پردازند و معمولا بدون‌ اين‌ كه‌ وارد دانشگاه‌ شوند، جذب‌ بازار كار می‌شوند.

آموزش‌ در اين‌ كشور از وظايف‌ اصلی استان‌ها است. در ۲۰ استان‌ بزرگ‌ و ۶ استان‌ كوچک سوئیس‌ نظام‌ آموزشی با هم‌ تفاوت‌ دارد. طول‌ دوره‌ تحصيل، درس‌ها و حتی حقوق‌ معلمان‌ بر اساس‌ قانون هر استان‌ مشخص‌ می‌شود. اين‌ در حالی است‌ كه‌ آموزش‌ در سراسر كشور با شاخص‌های ملی مطابقت‌ می‌كند.

‌تحصيلات‌ دانشگاهی
تحصيلات‌ عالی در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی مانند مدارس‌ عالی مهندسی امكان‌پذير است. در سوئیس‌ يازده‌ دانشگاه‌ دولتی فعاليت‌ دارند كه‌ در انتخاب‌ دانشجو كاملا مختار عمل می‌کنند. زبان‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ها، فرانسوی يا آلمانی است‌ و تحصيل‌ در دانشگاه‌ فريبورگ‌ (Fribourg) به‌ دو زبان‌ فرانسوی و آلمانی امكان‌پذير است.

دارندگان‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ كشورهای خارجی مانند ايران‌ كه‌ حداقل‌ معدل‌ آن‌ها ۱۴ باشد، می‌توانند در امتحان‌ ورودی به‌ دانشگاه‌ كه‌ برای اين‌ گونه‌ متقاضيان‌ برگزار می‌شود شركت‌ كنند، يا اين‌ كه‌ در دوره‌ پيش‌ دانشگاهی دانشگاه‌ فريبورگ‌ (Fribourg) كه‌ به‌ دو زبان‌ آلمانی و فرانسوی به‌ مدت‌ ۹ ماه‌ برگزار می‌شود، شركت‌ کنند. موفقيت‌ در اين‌ امتحان‌ شرط‌ اقدام‌ برای اخذ پذيرش‌ از دانشگاه‌های سوئیس‌ است.

لازم‌ به‌ يادآوری است‌ كه‌ امتحان‌ ورودی كليه‌ دانشگاه‌ها برای متقاضيانی كه‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ آن‌ها خارج‌ از سوئیس‌ صادر شده، متمركز است‌ و در دانشگاه‌ فريبورگ‌ (Fribourg) برگزار می‌شود. سال‌ تحصيلی در سوئیس‌ دارای دو نيم‌ سال‌ تابستانی و زمستانی است كه‌ طول‌ هر كدام‌ حدود پنج ماه‌ است.

راهنمای تحصیل در سوئيس

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی
سوئیس به لحاظ زبانی نسبتاً منحصر به فرد است، چرا که زبان رسمی این کشور بر اساس منطقه متفاوت است. به‌طور کلی، منطقه مرکزی و شمالی کشور به زبان آلمانی و منطقه غربی به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و در بخش‌های جنوبی کشور زبان ایتالیایی رایج است. زبان غالب در دانشگاه‌های سوئیس با منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، ارتباط دارد. البته در مقاطع بالاتر امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

میانگین هزینه تحصیل در سوئیس
هزینه‌های تحصیل در کشور سوئیس را می‌توان در حدود سالی بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ فرانک است؛ البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در حدود ۴۰۰۰ فرانک است.

میانگین هزینه زندگی در سوئیس
هزینه زندگی در کشور سوئیس از ۱۰۰۰ فرانک در ماه شروع می‌شود و بسته به شهر و سبک زندگی متفاوت است؛ شهرهای زوریخ و ژنو پرهزینه‌ترین شهرهای سوئیس هستند و از این‌رو، هزینه‌ها در این شهرها بیشتر است. برای مثال، هزینه خوابگاه ماهانه حدود ۲۰۰ فرانک و اتاق تک نفره ۴۵۰ فرانک است. همچنین، هر دانشجو موظف به پرداخت هزینه بیمه تحصیلی و درمانی خود است؛ هزینه بیمه تحصیلی حدود ماهیانه ۸۰ فرانک الی ۱۰۰ فرانک است.

در مجموع، هزینه‌‌های زندگی به صورت ماهانه در حدود ۱۰۰۰ فرانک است و دانشجو می‌تواند با ۱۵ ساعت کار در هفته در حدود ۱۲۰۰ فرانک در ماه درآمد داشته باشد.

محدودیت سنی برای تحصیل در سوئيس
برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس محدودیت خاصی وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های سوئيس
بهترین راه برای تحصیل در سوئيس با هزینه کمتر تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و استفاده از بورسیه است. البته متقاضیانی که قصد استفاده از بورسیه را دارند باید واجد شرایط باشند؛ برای مثال، متقاضی زیر ۳۵ سال بوده و به یکی از زبان‌‌های انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی یا فرانسوی مسلط باشد. (ده بورسیه برتر دانشگاه‌های سوئیس)

تعطیلات پایان سال تحصیلی
تحصیل در دانشگاه‌ها در دو نیم سال تابستان و زمستان به مدت پنج ماه در هر ترم است و بعد از اتمام هر سال تحصیلی دو ماه تعطیل است.

راهنمای تحصیل در سوئيس

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در سوئيس
هر دانشجو موظف به پرداخت هزینه بیمه تحصیلی و درمانی خود است؛ هزینه بیمه تحصیلی در حدود ماهیانه ۸۰ فرانک الی ۱۰۰ فرانک است.

آب و هوای سوئيس
سوئیس کشوری چهار فصل است. در زمستان (ماه های دسامبر تا فوریه) اغلب اوقات برف می بارد و درجه حرارت هوا به زیر صفر می‌رسد. در فصل بهار (مارس تا می) هوا گرم‌تر از زمستان است، اما هنوز لباس گرم استفاده می‌شود. درجه حرارات هوا در این فصل بین ۲ تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد متغیر است. در فصل تابستان (جون تا اواسط سپتامبر) آب و هوا معتدل بوده و درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است. در فصل پائیز نیز (اواسط سپتامبر تا نوامبر) درجه حرارت از ۱۰ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد متغیر است. آب و هوای سوئیس معمولا معتدل است، اما همیشه شرق سوئیس از غرب آن سردتر است.

راه های ارتباطی با ما :

واتس اپ شرکت بال سان گشت

تماس با بال سان گشت

تماس با بال سان گشت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *