انواع ویزای شینگن

بررسی انواع ویزای شینگن موضوعی است که در این مطلب به آن می پردازیم. با داشتن ویزای شینگن اجازه ورود به منطقه‌ شینگن را دارید. تقریبا اغلب کشورهای اروپایی (26 کشور)، عضو پیمان شینگن هستند که با داشتن این ویزا می توانید به این کشور ها سفر کنید بدون اینکه بخواهید برای ورود به تک تک این کشورها ویزا بگیرید. در این کشور ها آزادانه و به مدت 90 روز سفر کنید. در ادامه به انواع ویزای شینگن اشاره خواهیم کرد.

 

 

۱. ویزای اتحادیه شینگن

Uniform Schengen Visas یا ویزای USV یکی از انواع ویزای شینگن است. این ویزا در واقع همان ویزای گردشگری یا ویزای توریستی شینگن است که با داشتن آن مجوز ورود به این منطقه به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه به دست می ‌آورید. تاریخ اعتبار این ویزا از زمان اولین ورود به محدوده شینگن محاسبه می‌ شود. این نوع ویزا زیر مجموعه ‌هایی نیز دارد:

 

 

ویزای نوع A شینگن:

یکی دیگر از انواع ویزای شینگن با داشتن این نوع ویزا که Airport Transit Visa نام دارد، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد. یعنی می‌ تواند در فرودگاه یک کشور اروپایی، پرواز خود را به مقصد کشور بعدی که خارج از محدوده شینگن است عوض کند.

 

 

ویزای نوع B شینگن:

این نوع ویزا نیز در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کاربرد دارد و با داشتن آن مسافر اجازه دارد تا مدت پنج روز از خاک کشورهای شینگن عبور کند.

 

 

ویزای نوع C شینگن:

ویزای نوع C شینگن یک مجوز کوتاه مدت برای سفر به کشورهای این حوزه است. این ویزا به صورت یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود صادر می‌ شود. با ویزای نوع C می‌توانید بدون محدودیت تا ۹۰ روز در هر شش ماه اقامت داشته باشید.

 

 

۲. ویزای اعتباری منطقه محدود

یکی دیگر از انواع ویزای شینگن ویزای منطقه محدود که بیشتر در شرایط خاص، مثلا در مورد پناهندگان، صادر می‌ شود و Limited Territorial Validity Visas نام دارد به مسافر اجازه می ‌دهد در محدوده‌ های مشخصی از منطقه شینگن سفر کند. این محدوده ‌ها در زمان صدور ویزا مشخص می ‌شوند و مسافر حق ندارد به مناطق دیگر سفر کند.

 

 

۳. ویزای ملی

 National Visas برای افرادی صادر می ‌شود که برای زمان مشخص و با هدف معینی قصد سفر به محدوده شینگن را دارند. ویزای ملی معمولا برای اهداف کاری یا تحصیلی صادر می ‌شود. بسته به نوع این هدف‌ ها ویزای ملی که ویزای نوع D نیز نامیده می ‌شود، می ‌تواند به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر شود و طبیعتا پس از پایان مدت اعتبار آن مسافر باید به کشور خود برگردد. متقاضیان ویزای نوع D شامل گروه ‌های زیر می ‌شوند:

– دانشجویان بین المللی که برای اهداف پژوهشی و پروژه‌های علمی برای مدتی کمتر از یک سال به محدوده شینگن سفر می‌کنند.

– دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های آموزشی یا پژوهشی در یکی از کشورهای منطقه را دارند. در این صورت ویزای یک ساله به آنها تعلق می‌ گیرد که قابلیت تمدید نیز دارد.

– افرادی که برای کار کردن یا پژوهش در موسسات معتبر به کشورهای شینگن سفر می‌کنند. در این نوع ویزا سوابق شخصی و خانوادگی فرد بررسی می ‌شود.

– ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که برای اشتراک گذاری مهارت خود به شینگن سفر می ‌کنند.

– افرادی که به دلیل ضرورت ‌های پزشکی نمی‌ توانند منطقه شینگن را ترک کنند.

 

 

چه نوع ویزایی باید بگیریم؟

اولین مرحله داشتن شرایط اخذ ویزای شینگن این است که نوع ویزای خود را انتخاب کنید. اگر قصد تحصیل در کشور مقصد را دارید باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. در صورتی که برای گردش به مقصد می روید هم باید برای اخذ ویزای شینگن توریستی اقدام نمایید. پس مراقب باشید که انواع ویزا را به خوبی بشناسید و به این نکته توجه کنید که برای هر هدف یک نوع ویزا وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *